Etkinlik Haberleri


Cinsellik Tarihi Atölyesi

Kooperatifimiz gönüllülerinden Ali Alp Odabaş, 21 Mart 2019 tarihinde Ankara’daki üniversite öğrencilerine yönelik “Cinsellik Tarihi” atölyesini gerçekleştirmiştir. Atölye kapsamında, eski çağlardan günümüze cinselliğin ne olduğu ve nasıl şekillendiği, beden mitleri ve cinsel kimlik/yönelim algıları üzerinde durulmuştur. Kendisine sunumu ve atölye çalışması için teşekkür ederiz.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

IGEC Yeşil Girişimcilik Zirvesi

Ulusal ajansın gerçekleştirdiği Büyükçekmece Belediyesi, Küresel Çevre Derneği, IMRO, Academy of Entrepreneurship Greece ve European Social Entrepreneurship and Innovative Studies Institute ortaklığında gerçekleşen IGEC Yeşil Girişimcilik Zirvesine kooperatifimizi temsilen gönüllülerimizden Merve Güngören katılmıştır. Zirvede Büyükçekmece Belediyesi bünyesinde açılacak kuluçka merkezinin işlevleri, gençler için yeşil girişimcilik alanları ve sürdürülebilirlik konusunda danışmanlık hizmetleri ile ilgili bilgiler verildi. Kendisine katılımı ve temsiliyeti için teşekkür ederiz.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Sen de Anlat Platformunu Yaygınlaştırma ve Kapasite Geliştirme Projesi

Sen de Anlat Platformu tarafından düzenlenen Sen de Anlat Platformunu Yaygınlaştırma ve Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında 23-24 şubat tarihlerinde düzenlenen eğitime kooperatifimizi gönüllülerimizden Ali Alp Odabaş ve Esra Erkmen temsil etmiştir. Kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.Sen de Anlat Platformu tarafından düzenlenen Sen de Anlat Platformunu Yaygınlaştırma ve Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında 23-24 şubat tarihlerinde düzenlenen eğitime kooperatifimizi gönüllülerimizden Ali Alp Odabaş ve Esra Erkmen temsil etmiştir. Kendilerine katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Türkiye’de Katılımcı Demokrasinin Güçlendirilmesi: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği(CEİD) tarafından düzenlenen, Türkiye’de Katılımcı Demokrasinin Güçlendirilmesi: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi’nin sonuç raporu için düzenlenen çalıştaya kooperatifimizi kurucu üyelerimizden Selda Taşdemir Afşar, İlknur Yüksel Kaptanoğlu ve Burcu Hatiboğlu temsil etmiştir. Kendilerine teşekkür ederiz.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Toplumsal Cinsiyet: Temel Kavramlar ve Feminizm Üzerine

Kooperatifimiz gönüllülerinden, feminist aktivist ve Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları yüksek lisans öğrencisi olan Ali Odabaş tarafından, 5 Aralık tarihinde bir çok üniversitenin lisans öğrencisine “Toplumsal Cinsiyet: Temel Kavramlar ve Feminizm” üzerine sunumunu gerçekleştirmiş ve kooperatifimizi temsil etmiştir. Kendisine çok teşekkür ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Göçmen Kadınlar için Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Hizmetlerine Erişim- Kadın Olmak ve Haklarımız

20 kasım tarihinde, kooperatifimizin kurucu üyelerinden Dr. Burcu Hatiboğlu ve Dr. Özge Sanem Özateş Gelmez, Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKSAM)'ın, Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü ile yaptığı protokol doğrultusunda Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ortaklığı ve ECHO Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları finansal desteği ile yürüttüğü; “Kadın ve Kız Çocukları İçin Güvenli Alanlar ve Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri Oluşturmak Suretiyle Suriyeli ve Diğer Göçmen Kadınların Üreme Sağlığı ve Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Hizmetlerine Erişimlerini Güçlendirme Projesi” kapsamında, Suriyeli genç kadınlarla "Kadın Olmak ve Haklarımız” üzerine bir güçlenme çalışması gerçekleştirmiştir. Drama ...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi’nin Yaygınlaştırılması Projesi 2. STK Toplantısı

22 Eylül 2018- Kooperatifimiz, BM Kadın ve Türk Kadınlar Birliği ortaklığında yürütülen “CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi’nin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında gerçekleştirilen 2. STK Toplantısı’na katılmıştır. Toplantıda uluslararası mevzuat kapsamında Türkiye'de kadın örgütlerinin güçlenmesi konusu ve bu çerçevede bir eylem planı geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Bu kapsamda hak temelli hizmet veren kadın örgütleri arasındaki işbirliği olanakları tartışılmıştır. 


Sınır Tanımayan Kooperatifçiler Toplantısı

26-29 Nisan 2018 - Kooperatifimiz Genç İşi Kooperatif tarafından İstanbul'da gerçekleştirilen ve dört farklı ülkeden sosyal kooperatiflerin bir araya geldiği Sınır Tanımayan Kooperatifçiler Toplantısı'na katılmıştır. Toplantı çok çeşitli toplumsal sorunların çözümü için mücadele eden sosyal kooperatifler arasında etkili diyalog kurulmasını sağlamıştır. Toplantıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için: https://www.gencisi.org/cooperators-without-borders/tr/


Kooperatif Haberleri


Psikososyal Destek Eğitimi

"Accion Contra El Hambre-İspanya” ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiğimiz ilk faaliyetimiz olan psiko-sosyal destek çalışmamızı Psikososyal Destek Uzmanı Silvia Rodriguez’in kolaylaştırıcılığında

...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Deprem Yardım Çalışmaları

Depremin ardından Yeryüzü Kalkınma Kooperatifi üyeleri ve gönüllüleri olarak Hatay bölgesine çadır, hijyen malzemeleri ve kadın pedi ulaştırmak için aracılık

...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Terra İncognita Aktivizm Eğitimlerimizi Gerçekleştirdik.

Yeryüzü Kalkınma Kooperatifi olarak 15-16-22-23 Ekim tarihlerinde Terra Incognita Aktivist Eğitimlerimizin ikincisini gerçekleştirdik. 

...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Herkes İçin Güvenli Kent Ankara Projesi tamamlandı

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği tarafından desteklenen ve Engelli Kadın Derneği'nce yürütülen Herkes İçin Güvenli Kent Ankara Projesi tamamlandı.

Ortağı olmaktan kıvanç duyduğumuz proje kapsamında

...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Türkiye'de Akademinin OHAL'i

Yeryüzü Söyleşilerimiz kapsamında 21 Aralık 2019'da Dr. Zeynep Kurnaz ve Dr. İnan Özdemir ile OHAL sürecinin  insan hakları alanında çalışan akademisyenler ve yürüttükleri çalışmalar üzerindeki etkilerini konuştuk. Kurnaz ve Özdemir, OHAL

...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız